CEDROB – firma zajmująca się przetwórstwem drobiu zainwestuje w Kluczborku 70 mln zł. Nowy inwestor kupił dwie ostatnie działki w WSSE w Ligocie Dolnej. Działająca od 1991 r. firma CEDROB z Ciechanowa sukcesywnie przejmowała zakłady drobiarskie, stając się jednym z liderów w produkcji mięsnej i przetworów drobiowych, będąc jednocześnie największą firmą w branży z rodzimym kapitałem. W Kluczborku firma zamierza wybudować zakład produkcji pasz z całym parkiem technologicznym. Zgodne z projektem zostanie wybudowany również magazyn do przechowywania materiałów produkcyjnych oraz wyrobów gotowych. Przy produkcji oraz obsłudze magazynów ma zostać zatrudnionych co najmniej 70 pracowników.

– CEDROB ma już swoje zakłady np. w Ciechanowie, Mławie czy Niepołomicach. Tego typu inwestor jest zawsze magnesem przyciągających firmy kooperujące. Liczymy również na to, że będzie to okazja do ożywienia rolniczego na naszym terenie – mówi Mirosław Birecki, sekretarz gminy Kluczbork.

Podczas spotkania inwestora z przedstawicielami gminy i WSSE zadeklarowano, że firma będzie kontraktować rolników, którzy mają swoje gospodarstwa w promieniu 40 km. Chodzi głównie o kukurydzę.

– Firma kupi dwie ostatnie działki o łącznej powierzchni 3,95 ha na terenie WSSE „Invest Park” w Ligocie Dolnej – dodaje Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. – CEDROB S.A, jest już trzecim nowym inwestorem w tym roku, który zainwestuje na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Kluczborku.

Pozostałe inwestycje będą realizowane przez austriacką firmę Aspöck oraz Cosma Poland – firmę z kapitałem holenderskim. Na terenie strefy działają już: włoska firma Marcegaglia, niemiecka Ocynkownia Śląsk oraz polska firma INPOL KRAK z Krakowa. Dzięki temu, w krótkim czasie, udało się zagospodarować 54 ha specjalnej strefy ekonomicznej w Ligocie Dolnej. Gotowa jest już dokumentacja projektowa. Firma Cedrob inwestycję chciałaby rozpocząć po zdobyciu wszystkich pozwoleń, nie później niż w połowie przyszłego roku. Zakończenie i planowane uruchomienie produkcji wyznaczono na grudzień 2017 r.

Piotr Wrona