„Efektywność energetyczna w gminie i firmie” była przewodnim II Opolskiego Kongresu Energetycznego. [VIDEO]

W jego trakcie można było poznać najnowsze trendy w rozwoju energetyki i dowiedzieć się jak zaoszczędzić energię, m.in. w gminie.

To był już drugi Opolski Kongres Energetyczny. Było to wydarzenie międzynarodowe, ponieważ w Opolu gościliśmy ekspertów od energetyki m.in. z Niemiec i Czech.

Kongres jest ważnym wydarzeniem dla Opolszczyzny, gdyż jesteśmy regionem energetycznym i więcej energii wytwarzamy niż zużywamy. Sektor energetyczny mamy wpisany w Regionalną Strategię Innowacji. To u nas ruszyła także największa budowa infrastrukturalna w III RP – rozbudowa Elektrowni Opole. Energetyka na Opolszczyźnie miała i będzie mieć wielki potencjał.

Kierunki rozwoju energetyki na obszarze naszego województwa zaprezentowali także Roman Guła i Leszek Kosiorek z Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Opolu. Jak zgodnie podkreślili, ambicją ich firmy jest nie tylko status największego dystrybutora energii, ale przede wszystkim pozycja lidera jakościowego, mającego swój wpływ na rozwój województwa.

– Warto ukazać rezerwy terenów inwestycyjnych specjalnej strefy ekonomicznej, a takie posiada Opolszczyzna. Chodzi o zwiększenie atrakcyjności tych miejsc by najlepiej wykorzystać ich potencjał – zaznaczyli.

Wójt Dobrzenia Wielkiego, Henryk Wróbel, opowiedział jak wygląda u niego w gminie wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne ledowe. Podobne oświetlenie jest instalowane również w innych opolskich gminach: Opolu, Łubnianach czy Byczynie.

II OKEN odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Został zorganizowany przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Opolu oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.