W ostatnim numerze prezentowaliśmy na naszych łamach,  firmę Stora Enso Wood Products sp. z o.o.  z Murowa wchodzącą w strukturę światowego giganta drzewnego Stora Enso. W tym numerze mamy przyjemność zamieścić wywiad z prezesem spółki  Robertem Motałą.

D: Panie Prezesie na wstępie dziękujemy za to, że zechciał się Pan z nami spotkać. Czym wyróżnia się obecny tartak w Murowie na tle innych tego typu zakładów?

R.M: Dzięki inwestycji która kosztowała spółkę 120 mln PLN stworzyliśmy nowoczesny zakład produkcyjny o wysokim stopniu optymalizacji, dzięki której możemy maksymalnie wykorzystywać drewno. Mamy najdłuższą linię sortowniczą w Europie mająca 400 metrów długości oraz wysokiej jakości maszyny tartaczne. Nowoczesne technologie i wysokie standardy zarządzania pozwalają nam przygotowywać powstałą z przerobu tarcicę na innowacyjne drewno konstrukcyjne o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Nasze produkty znajdują zastosowanie w najbardziej restrykcyjnych rynkach zbytu. Tartak w Murowie, co istotne, przygotowuje gotowy materiał do wysyłki bezpośrednio do klienta.

D: Na jakie rynki głownie dostarczane jest drewno z Murowa?
R.M: Głównie wysyłamy nasze produkty na rynki zagraniczne takie jak: Austria, Czechy, Japonia. W mniejszym stopniu produkujemy na rynek lokalny. Co oczywiście będziemy chcieli w przyszłości zmienić. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nasi głowni odbiorcy zagraniczni mają zupełnie inne standardy i wymogi w budownictwie stąd materiał, który wysyłamy musi być najwyższej próby.

D: Jak wygląda skala produkcji przerobu drewna po modernizacji zakładu w Murowie?
R.M: Obecnie roczny przerób to 400 000 m3 , warto przypomnieć, że przed przebudową zakładu było to 200 000 m3.

D: Rozumiem, żeby zwiększyć ilośc przerobu musiało wzrosnąć zatrudnienie?
R.M: Tak, ze stanu 150 pracowników docelowo zatrudnienie w Murowie znajdzie 320 osób. Obecnie pracujemy na dwie zmiany, finalnie będziemy chcieli wprowadzić trzy zmianowy system pracy. Warto tutaj dodać, że pracownicy rekrutowani są głównie z najbliższego terenu zakładu tym samym jesteśmy jednym z większych pracodawców w regionie.

D: Spółka Stora Enso Wood Products, którą Pan reprezentuje jest częścią STORA ENSO proszę przybliżyć nam profil tego światowego koncernu.
R.M: Stora Enso to faktycznie potentat w produkcji drzewnej. Na świecie firma zatrudnia około 26 000 osób w ponad 35 krajach. Poziom sprzedaży w 2015 roku wyniósł 10 mld Euro. Akcje Story Enso notowane są na giełdzie w Helsinkach i Sztokholmie. Siedziba główna spółki mieści się w Helsinkach. Firma działa na kilku obszarach związanych z drewnem. Jest to produkcja drzewna, której Murów jest przykładem jako Wood Products oraz jego pochodnych tj. papier opakowania, biomasa. Co robimy w oparciu o ekologię i współczesne wymogi rynku. Co ciekawe spółka STORA ENSO jest najstarszą zarejestrowaną spółką na świecie datowaną na rok 1288.

D: Dziękujemy serdecznie za wywiad i życzymy sukcesów w prowadzeniu tak nowoczesnego tartaku.
R.M: Dziękuje również .