Opole walcząc o inwestycję amerykańskiej firmy Polaris w pokonanym polu zostawiło m.in. Wrocław, Tychy, Gliwice i Legnicę. Już wkrótce w stolicy województwa ma ruszyć budowa fabryki quadów, która może dać pracę nawet tysiącowi osób.

 wisniewski1

„Forum Opolskiego Biznesu” ujawnia jak wyglądają kulisy ściągnięcia na Opolszczyznę amerykańskiego inwestora. Fabryka quadów ma powstać na 12-hektarowej działce położonej przy ul. Wspólnej w Opolu. Będzie to znaczący inwestor, na którego Opolszczyzna czekała od lat. Inwestor chce produkować rocznie nawet 250 tys. quadów.

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2012 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zapytała o możliwość zlokalizowania inwestycji na Opolszczyźnie. W odpowiedzi otrzymała 10 propozycji. Przesłano oferty m.in. Skarbimierza, Opola, Nysy, Prudnika, Ujazdu, Kędzierzyna-Koźla, Otmuchowa.

Pod koniec września ub.r. inwestor przyjechał do Polski z półoficjalną wizytą i odwiedził Opole, choć miejsce to pierwotnie nie było na poważnie brane pod uwagę przy lokalizacji inwestycji. Pracownicy Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przedstawili ofertę terenów oraz zaprezentowali miasto. Przekazali również stosowne dokumenty, analizę rynku pracy i rozwoju sektora motoryzacyjnego.

Propozycja zainteresowała Amerykanów, ponieważ po pierwszych wizytacjach odrzucili m.in. ofertę Tychów, Gliwic, a na dalszy plan zszedł Wrocław. Priorytetowymi lokalizacjami w Polsce okazały się Opole i Legnica.

Między październikiem a grudniem ub.r. doszło do kilku kolejnych wizyt inwestora w Opolu. Kontaktowano się również z firmą prowadzącą projekt: Cushman & Wakefield oraz drugim developerem – firmą Goodman, którzy dodatkowo otrzymali pakiety informacyjne dotyczące Opolszczyzny. W spotkania zaangażowani byli przedstawiciele COIE, opolskiego ratusza, Politechniki Opolskiej, developerów, agencja pracy Manpower oraz Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. 

20 grudnia 2012 r. zapadło wstępne postanowienie o zlokalizowaniu inwestycji w Opolu. Na ostateczną decyzję zarządu firmy Polaris trzeba było poczekać miesiąc.

W marcu br. inwestor rozpoczął próbny nabór w USA do pracy w Polsce, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. 27 marca 2013 r. zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poinformował oficjalnie, iż wydał zgodę na rozpoczęcie działalności gospodarczej firmie Polaris.

W Opolu zamierza ona zainwestować co najmniej 100 mln zł i zatrudnić 350 osób – tyle zadeklarowano w dokumentacji. Obie liczby mogą znacząco wzrosnąć, a pracę będzie mogło znaleźć nawet tysiąc pracowników z regionu.

Polaris ma swoją siedzibę na przedmieściach Minneapolis, w stanie Minnesota. Działa od 1954 r. Wartość sprzedaży w ubiegłym roku wyniosła 1,4 mld dolarów. W 2010 r. na badania wydała 105 mln dolarów, a w dziale badań i rozwoju pracuje 406 inżynierów.

– To duża firma, do której należy 60 proc. rynku w Ameryce Północnej i Południowej. Na rynki europejskie dopiero zaczyna wchodzić. Ma tutaj na razie tylko swoich przedstawicieli handlowych. Gdy powstanie tu także zakład produkcyjny, to koncern będzie mógł zwiększyć sprzedaż produktów na Starym Kontynencie – powiedział Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola.