Perły Roku to plebiscyt Strzelca Opolskiego, w którym Czytelnicy wybierają wyróżniające się kobiety powiatu, działające społecznie na rzecz lokalnego środowiska, uzdolnione, pomagające innym. Honorowane są panie: Przebojowe, Elokwentne, Rezolutne, Łebskie i Aktywne (PERŁA).

W tym roku do tytułu Złotej Perły czytelnicy Strzelca Opolskiego zgłosili osiem kandydatek: Annę Czub z Toszka, Marię Jelito z Jemielnicy, Irenę Koczyk z Błotnicy Strzeleckiej, Urszulę Koik z Suchodańca, Brygidę Kopę z Dolnej, Urszulę Niewczas ze Strzelec Opolskich, Annę Piątkowską ze Staniszcz Małych i Krystynę Wodniok z Ujazdu.

Niespodzianką dla tegorocznej Perły była nagroda ufundowana przez Super Perłę – europosłankę Danutę Jazłowiecką (w ciągu ośmiu lat trwania plebiscytu kapituła konkursu przyznała dwie Super Perły: Danucie Jazłowieckiej i Dorocie Simonides). Jest to wyjazd do Brukseli do Europarlamentu.

Plebiscyt Perły Roku został wyróżniony w tym roku w konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press, w kategorii najlepsza akcja dziennikarska. Na gali odbywającej się 12 marca w Strzeleckim Ośrodku Kultury kandydatki do tytułu Perły otrzymały srebrne zawieszki z perłą, a pani Anna Piątkowska – złotą broszę – biżuterię firmy Aparat – ufundowaną przez Karola Cebulę. Do tej pory tytuł Perły zdobyły: Teresa Cwielong, Danuta Kędzierska, Brygida Pytel, Hildegarda Kokot, Barbara Musioł, Romana Rogulska, Regina Koloch Karola Cebuli, wydawcy, prezes zarządu, aktywne działacza naszej Opolskiej Izby Gospodarczej w Opolu:

– Poprzez konkurs chodziło nam, żeby ukazać te kobiety z realnej i prawdziwej Polski, którzy robią konkretne, widoczne rzeczy dla społeczności lokalnych z Jemielnicy, Toszka, czy Staniszczy Małych oraz innych miejscowości. Siła naszych laureatek tkwi nie w pięknych politycznych kalamburach słownych trąbionych w telewizorach, ale w cichych i konkretnych dokonaniach, które widać tutaj. Ich wartość? Wartość pereł…