Aludesign w listopadzie otwiera w Gorzowie Śląskim wartą 16 mln zł fabrykę. Budowa fabryki trwała niespełna rok, a firma otrzymała na nią 5,5 mln zł unijnego dofinansowania.

Aludesign zajmuje się głównie odlewaniem detali ze stopów aluminiowych. Waga odlewów sięga od 0,1 kg do 3kg. Katalog wytwarzanych przez Aludesign produktów zawiera ok. 300 detali. Są to głównie komponenty do produkcji mebli biurowych.
– W Oleśnie pozostawimy odlewnię, a w nowej fabryce w Gorzowie Śląskim znajdzie się narzędziownia, biura, magazyny z częścią logistyczną – mówi Jan Opioła, dyrektor techniczny i produkcji Aludesign.

W Gorzowie Śląskim będą produkowane formy do odlewów, które później będą wykorzystywane w oleskiej fabryce. Wszystko wskazuje na to, że część pracowników zostanie przeniesiona z Olesna do Gorzowa Śląskiego.
Właściciele firmy od kilku lat szukali nowego miejsca pod rozwój fabryki, jak się okazało jedynie Gorzów Śląski zaproponował dogodną lokalizację i działkę.

– Rozmowy prowadziliśmy z samorządami wszystkich okolicznych miejscowości, postawiliśmy na Gorzów Śląski już w 2006 r. Od gminy kupiliśmy 2 hektary gruntu – tłumaczy Jan Opioła.
Firma znajduje się przy nowowyremontowanej drodze krajowej, ma dogodne zjazdy uzgodnione z GDDKiA.

– Mamy częściowo nowy park maszynowy w Gorzowie Śląskim, a z Olesna przenosimy urządzenia CNC – dodaje Opioła.
Obecnie odlewy aluminiowe trafiają do Niemiec, Szwajcarii, Francji, Austrii, Portugalii i Holandii, a również do Czech i na Węgry.

Dziś firma zatrudnia niespełna 100 osób. Część pracowników zostanie przeniesiona z Olesna do nowej fabryki w Gorzowie Śląskim. Rok temu szacowano, że docelowo fabryka będzie zatrudniała 165 osób.

Piotr Wrona