W ostatnich latach w Polsce wzrósł poziom zatrudnienia pracowników zza wschodniej granicy. Szacuje się, że na terenie całego kraju jest już przeszło milion Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju głównie za chlebem. Braki kadrowe wśród polskich pracodawców wynikają głównie ze względów ekonomicznych.

O tym rozmawiamy z Wołodymirem Pastushenką, prezesem FOTON PRACA – największej agencji zatrudnienia pracowników z Ukrainy na Opolszczyźnie.

D: Ilu pracowników z Ukrainy zatrudnia Pańska agencja?

WP: – W tej chwili mamy zatrudnionych 1400 osób, którzy pracują na terenie całej Polski.
D: W jakich branżach są oni najczęściej zatrudniani przez polskich pracodawców?
WP: – Przede wszystkim prace fizyczne. Mężczyźni to głównie spawacze, monterzy, tokarze. Kobiety pracują przy lekkich pracach jak produkcja ciastek, sprzątanie.
D: Dlaczego warto zatrudniać pracowników zza wschodniej granicy?
WP: – Na rynku polskim brakuje rąk do pracy. Spowodowane jest to tym, że wielu młodych Polaków wyjechało na zachód Europy. Stawki oferowane przez polskiego pracodawcę dla swoich rodaków nie są atrakcyjne dla nich. Do tego Polacy się kształcą chcąc uzyskać lepsze stanowiska pracy. Nie są zainteresowani pracami np. w produkcji. Ukraińcy, którzy mają teraz trudny czas. Trwa tam wojna domowa, płace są niskie bardzo chętnie podejmują prace w Polsce. Tutaj jest bezpiecznie, a pensje są dla nich siedmiokrotnie wyższe niż na Ukrainie. Dlatego pracują sumiennie i są wdzięczni, że mają możliwość pracy w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Polska jest najbardziej otwartym krajem na legalne zatrudnienie dla Ukraińców. Do tego jako bratnie słowiańskie dusze podobnie myślimy i funkcjonujemy. Język polski podobny do naszego nie stanowi problemu.
D: Jak wygląda system zatrudniania ukraińskiego pracownika poprzez Pańską agencję?
WP: – Po naszej stronie jest cała administracja związana z pracownikiem. My załatwiamy karty pobytu, pracownik zatrudniony jest u nas na umowę. Płacimy ubezpieczenie, podatki. Cała akomodacja i logistyka związana z mieszkaniem, dojazdem jest w naszej gestii. Agencja ma mieszkania, własny transport dla swoich pracowników. Polski pracodawca podpisując z nami umowę rozlicza tylko godziny pracy pracownika. Co dla niego jest ogromnym uproszczeniem. Chciałbym podkreślić, że współpraca z polskimi pracodawcami układa się nam bardzo dobrze. Wszystko jest w terminie rozliczane jest dobra komunikacja.
D: Reasumując możemy powiedzieć, że jest teraz bardzo dobry czas dla Pańskiej firmy.
WP: – Nie możemy narzekać, mamy wiele zapytań z rynku o naszych pracowników. Do tego dziennie wpływa nam wiele aplikacji chętnych do pracy w Polsce Ukraińców, stąd jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Dziękuję za rozmowę.