Czy w Opolu powstał wynalezak, który ma szanse zawojować cały świat? Najważniesze światowe media zajmujące się nowymi technologiami rozpisują się o wynalazku Przemysława Strzelczyka. VIDEOCzteroosobowy zespół, pod kierownictwem dokotoranta Politechniki Opolskiej, zaprojektował prototyp urządzenia, które jest myszką z wbudowaną pamięcią i komputerem.

Czy opolski wynalazek – Mouse-Box może być następnym stadium ewolucji pecetów? Ta jedyna na świecie mysz z wbudowanym procesorem, dyskiem i systemem operacyjnym komunikuje się za pomocą złącza micro HDMI z dowolnym monitorem stając się komputerem, który zawsze można mieć w kieszeni.

– Postanowiliśmy wykorzystać ludzkie przyzwyczajenia –tłumaczy Przemysław Strzelczyk. – Każdy na co dzień używa myszy. Jako pierwsi na świecie wykorzystaliśmy w ten sposób jej atut. Mouse-Box to prototyp. Docelowe urządzenie będzie jeszcze bardziej skomplikowane i rozwinięte. W tej chwili pracujemy nad indukcyjną ładowarką myszki w formie podkładki i nad bezprzewodowym przesyłaniem obrazu. Dążymy do tego, aby całkowicie zlikwidować kable.

Kieszonkowy komputer można mieć zawsze ze sobą, wszędzie się zmieści, pasuje do wszystkich urządzeń. Na dodatek mysz jest w pełni ,zsieciowana, czyli ma wbudowany moduł wi-fi.

Aby ruszyć z produkcją Mouse-Boxa młodzi projektanci potrzebują wsparcia, o które apelują na swojej stronie. – Chodzi nie tylko o pieniądze, ale też o wiedzę – mówi Przemek Strzelczyk. – Poszukujemy firmy, która podzieliłaby się z nami doświadczeniem w skomplikowanym procesie produkcji.

Twórcami Mouse-Boxa, obok głównego inicjatora projektu, są doktoranci Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej:Mariusz Zoworka i Krzysztof Smykała oraz absolwent uczelni Oskar Szczepaniak. Za promocyjny film i design strony odpowiada natomiast Michał Schwierc.

Autorzy Mouse-Boxa już wielokronie zasłynęli na uczelni pomysłowością, m.in. jako twórcy drona – laureata Opolskiego Festiwalu Robotów 2014.