ZSB im. Papieża Jana Pawła II w Opolu otrzymał specjalny patronat dla uczniów szkolących się w zawodzie murarz-tynkarz i technik budownictwa. Patronat nad tymi zawodami objęły dwie kluczowe firmy budowlane z Opola: Energopol Trade sp. z o.o. i OPEX SA.

Uroczyste podpisanie umowy patronackiej odbyło się w Zespole Szkół Budowlanych 24.10 br. Sygnatariuszami dokumentu byli : dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Violetta Szczepkowska, dyrektor generalny OPEX SA Tadeusz Kuśnierz, Mirosław Tempka dyrektor ds. technicznych firmy OPEX SA, prezes Energopol Trade sp. z o.o. Krzysztof Skrzypek.

Wśród gości zaproszonych do Zespołu Szkół Budowalnych na uroczystość podpisania umowy oprócz sygnatariuszy byli również: Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas, z-ca Naczelnika Wydziału Oświat w Opolu Krystyna Dworecka, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu Joanna Wnuk, z-ca Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu Marek Wąsowski, inspektor ds. szkół ponadgimnazjalnych Wydziału Oświaty w Opolu Kinga Pierzak- Kostuś, kierownik referatu inwestycji, remontów i eksploatacji obiektów oświatowych Wydziału oświaty w Opolu Andrzej Jedynakiewicz. Obecni byli również dyrektorzy szkół i palcówek współpracujących ze szkołą, delegacja ze średniej szkoły zawodowej w Słowacji Miroslav Dikan i Marta Milucka, pracodawcy zawodów murarz –tynkarz oraz licznie przybyła młodzież szkolna z reprezentacją klas patronackich na czele, która wyróżniała się ubranymi koszulkami z napisem „zawód patronacki”.

– Opolska Izba Gospodarcza ze szczególną aktywnością prezesa Henryka Galwasa była od samego początku przy organizacji tego projektu, którego efektem jest stworzenie patronatu w Zespole Szkół Budowalnych w Opolu. O czym mówiła na otwarciu spotkania dyrektor ZSB Violetta Szczepkowska dziękując tym samym prezesowi za jego wkład i zaangażowanie w projekt patronatu.

Prezes Galwas w swoim wystąpieniu wskazał przede wszystkim na nisze jaka wytworzyła się w zawodach budowlanych w ostatnich latach. Stąd patronat jest rzeczą niezmiernie ważną do tego by stwarzać nowe miejsca pracy i szkolić fachowców tak by chcieli oni zostać w kraju i mieli szansę na dobre zarobki.

W dwóch utworzonych klasach patronackich uczyć się będzie siedemnastu uczniów. Projekt patronatu dla szkoły to przede wszystkim ogromna szansa dla przyszłych budowlańców. Dzięki praktykom, które będą mogli odbywać na placach budów firm Energopol Trade i Opex SA otrzymają niezbędne doświadczenie, które da im w przyszłości możliwość zatrudnienia w tych renomowanych przedsiębiorstwach.

Firma Energopol Trade z Opola jest m.in. wykonawcą pływalni „Wodna Nuta” w Opolu oraz odpowiedzialna jest za modernizację i rozbudowę opolskiego „Okrąglaka”. Firma Opex SA wchodząca w skład koncernu ADAMIETZ ma na swoim koncie wiele inwestycji budowlanych w kraju i za granicą. W Jej szerokim portfolio są osiedla mieszkalne, modernizacje obiektów użyteczności publicznej, salony samochodowe.