Niebawem obchodzić będziemy święta Bożego Narodzenia, których symbolem jest przystrojone drzewko. Ten świąteczny symbol możemy mieć w żywej bądź sztucznej postaci. Zapewne wielu z nas będzie się zastanawiało nad  jego wyborem przed świętami. Czy kupić to żywe pachnące lasem,  a może sztuczne, które często oznaczone jest w marketach mianem ekologiczne.

Czy faktycznie sztuczna choinka jest ekologiczna? Zapewne patrząc na materiał z czego jest stworzona, a są to głównie tworzywa takie jak PCV i polietylen  raczej  jest jej zaprzeczeniem. Dodajmy do tego recykling sztucznych choinek, który jest drogi, a ich rozkład to jakieś kilkaset lat.

Jedynym sensownym wytłumaczeniem sztucznej, ekologicznej choinki jest pogląd o tym, iż kupując sztuczne drzewko chronimy lasy  przed ich dewastacją. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda to w rzeczywistości.

Obecnie sztuczna choinka nie kosztuje tyle co kiedyś. Niskie ceny i nieustannie zmieniająca się moda sprawiają, że niektórzy co roku kupują nową choinkę. Nie bez znaczenia jest fakt, iż sztuczne drzewka szybko szarzeją i w miarę upływu lat tracą swój dawny blask. Można sobie więc łatwo wyobrazić, ile takich drzewek zapełnia nasze składowiska zanieczyszczając środowisko. Na pewno  na plus jest fakt, że   sztuczna choinka jest łatwiejsze w utrzymaniu. Nie musimy się o nie specjalnie troszczyć, podlewać, pielęgnować, a i tak przez długie tygodnie majestatycznie zdobi nasz dom.

Jak wygląda więc kwestia dewastacji lasu  z których wycinane są naturalne drzewka? Obecnie takie sytuacje należą do rzadkości. Drzewka sprzedawane w okresie przedświątecznym pochodzą ze specjalnie powstałych hodowli oraz szkółek leśnych. Z pewnością ich zaletą jest szeroki wybór. Coraz częściej dostępne są gatunki niewystępujące naturalnie w Polsce, takie jak świerk serbski czy jodła kaukaska. Dla pewności zawsze możemy poprosić sprzedawcę o dokument potwierdzający legalność sprzedaży. Warto też zwrócić uwagę na to, iż pomimo, że sztucznie prowadzone hodowle nie pełnią tylu funkcji co naturalny las, to jednak produkują tlen, oczyszczają powietrze, a często również hamują erozję podłoża i stanowią schronienie dla zwierząt.

Oprócz drzewek pochodzących ze specjalnych hodowli mamy też możliwość zakupu naszego wymarzonego drzewka prosto od leśników. Najczęściej są to świerk pospolity i jodła pospolita – gatunki naturalnie występujące w naszym kraju. Pozyskuje się je z lasów o zbyt dużym zagęszczeniu drzew. Wycinane są w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, których celem jest przerzedzenie drzewostanów. Możemy mieć pewność, że działania te nie zaburzają funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Za zakupem naturalnych drzewek przemawia również fakt, iż po okresie świątecznym możemy je umieścić w przydomowym kompostowniku lub przekazać komuś na opał. A nawet jeżeli wyrzucimy je na śmietnik, to na składowisku, przy udziale mikroorganizmów ich rozkład będzie o wiele szybszy od tych sztucznych. Warto zastanowić się również nad zakupem drzewka wraz z doniczką.

Kupujmy zatem choinki żywe z pewnej hodowli, co będzie miało ekologiczny wymiar, a w naszych domach będziemy mieli prawdziwy, pachnący lasem świąteczny akcent.