Na początek 50, a docelowo 200 osób zatrudni firma Ista, która od stycznia będzie działać w Opolu. Trzeba tylko znac język niemiecki.

Ista to światowy lider w doradztwie w zarządzaniu danymi dotyczącymi zużycia energii i rozliczania indywidualnych kosztów ciepła, wody i innych mediów oraz księgowości, finansów i obsługi informatycznej.

– Wybraliśmy Opole, bo nasze usługi świadczone są w języku niemieckim. Robiliśmy analizy tutejszego rynku pracy pod kątem osób ze znajomością tego języka – mówi Jacek Styczeń, prezes zarządu Ista Shared Services Polska Sp. z o.o. – W podjęciu decyzji pomogła nam też konferencja zorganizowana przez miasto, gdzie przedstawiono dane o Opolu oraz dostępność potencjalnych pracowników – dodał.

Firma będzie wynajmowała biura w Centrum Wysokich Technologii przy ul. Łangowskiego, ale jak przyznaje prezes Styczeń, to przejściowa lokalizacja. – Docelowo będziemy mieścić się w biurowcu budowanym przy Centrum Handlowym Karolinka przez firmę SGI. Planujemy zająć tam dwa lub trzy piętra – mówi Jacek Styczeń.

Ista prowadzi już rekrutację pracowników. Poszukiwane są osoby ze znajomością języka niemieckiego, co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym (B1), z wykształceniem średnim lub wyższym (preferowane kierunki ścisłe). Będą zajmować się współpracą z firmą Ista w Niemczech w zakresie przekazu danych oraz zleceń technicznych, zarządzaniem kontraktami, monitorowaniem realizacji zleceń.

– Zakładamy, że pierwsze 50 osób będzie z nami od początku stycznia. Wtedy rozpoczną się szkolenia, które potrwają kilka tygodni – zapowiada Monika Bargiel, dyrektor personalny. Dodaje, że firma oferuje pracownikom opiekę medyczną, pakiet ubezpieczeń, dofinansowanie zajęć sportowych i bony świąteczne.

– Mamy prostą ścieżkę kariery. Zaczyna się od stanowiska referenta, później można awansować na starszego specjalistę, a następnie na eksperta – mówi Jacek Styczeń, prezes Ista. – Najlepsi są w stanie w ciągu dwóch lat osiągnąć wynagrodzenie 3600 lub 3700 zł brutto. Natomiast jeśli chodzi o pierwszą wypłatę, to zależy ona od umiejętności pracownika. Mogę jednak zapewnić, że jest to sporo więcej, niż najniższe wynagrodzenie – dodaje.

Rekrutacja prowadzona jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Opolu oraz za pośrednictwem portali internetowych z ogłoszeniami o pracę.

Ista działa na terenie 25 krajów na całym świecie (Europa, Azja, Ameryka Południowa i Ameryka Północna). Zatrudnia 4700 pracowników. Ista Shared Services Polska pracuje głównie dla klientów polskich, niemieckich, belgijskich, duńskich, austriackich, angielskich i szwajcarskich. Ma już swoje biura w Gliwicach i Katowicach, zatrudnia 870 osób. Średnia wieku pracowników to 31 lat.

Aneta Skomorowska