Opolska firma, po przejęciu połowy udziałów przez holenderski koncern, rozwija produkcję. Startuje również w przetargu na dostawę mobilnych ogrodzeń na igrzyska olimpijskie w Soczi.

W 2011 r. opolska firma rozpoczęła produkcję mobilnych systemów ogrodzeniowych: przęseł ażurowych, przęseł pełnych i barierek. Spółka do kwietnia br. funkcjonowała pod nazwą Mobile Fence. Wówczas 51 proc. udziałów przejął holenderski koncern ZND, który swoje fabryki ma również m.in. na terenie Wielkiej Brytanii i Niemiec.
– W 2012 r. nasze obroty wzrosły czterokrotnie. To spowodowało, że zaczęliśmy myśleć o własnym miejscu do produkcji, bo wcześniej wynajmowaliśmy hale od Opolskiego Centrum Logistycznego. W tym samym czasie prezes Frigoopolu przyszedł do naszego prezesa Mirosława Garacka, z pytaniem czy nie chciałby kupić hal – powiedziała dyrektor operacyjna w ZND CE Agnieszka Sawicka.
Frigoopol, słynący z wytwarzania mrożonek i lodów (w tym popularnych śnieżynek), zaprzestał produkcji w Opolu. Do transakcji doszło jesienią ub.r. Frigoopol sprzedał Mobile Fence 6,5 hektara terenu, w tym 20 tys. metrów kwadr. hal produkcyjnych i 750 metrów kwadr. powierzchni biurowych.
Spółka ZND CE, wyposażona w nowe maszyny z Holandii, mogła zwiększyć swoje moce produkcyjne. Na jednej zmianie teraz jest w stanie wytwarzać do 500 sztuk przęseł ażurowych. To ok. tysiąc sztuk dziennie.
– Pracujemy na dwie zmiany. Aktualnie na zmianie zatrudniamy 12-15 osób. W tej chwili, między kwietniem a sierpniem, mamy szczyt sezonu. Część pracowników jest naszych, a część pochodzi z agencji pracy tymczasowej – powiedziała Agnieszka Sawicka.
80 proc. produkcji ZND CE jest eksportowana do Europy: Litwa, Łotwa Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechy, Węgry, Słowacja. Jednym z głównych odbiorców jest ZND Deutschland, która ma centrum dystrybucyjne m.in. na Skandynawię.
– Startujemy w przetargach na dostawę mobilnych ogrodzeń na igrzyska w Soczi. Sprawa wygląda bardzo obiecująco, choć kontrakt jeszcze nie jest sfinalizowany. Nasze ogrodzenia stały także w trakcie olimpiady w Londynie, gdzie dostarczała je spółka ZND UK. Mamy partnera w Rosji, z którym wspólnie prowadzimy rozmowy. Sprawa ma się rozstrzygnąć do końca roku. Jak się uda to ogrodzenia prosto z Opola pojadą do Soczi – zdradza Agnieszka Sawicka.
Grupa ZND to światowy lider w produkcji mobilnych systemów ogrodzeniowych. Ma zakłady produkcyjne w Anglii, Holandii, Francji. Linie produkcyjne uruchamia także w Dubaju i Australii. Koncern jest w stanie wyprodukować ponad 1 mln przęseł ogrodzeniowych rocznie.