Branża odzieżowa często wykorzystuje temat ekologii  w celach promocyjnych. Ma to związek z projektami, doborem materiałów oraz stylem. Ekologiczne trendy w modzie są dzisiaj powszechne

W rzeczywistości ekologia w branży odzieżowej jest wtedy, kiedy  ubrania są jak najdłużej użytkowane przez co zbędna jest ich ponowna  produkcja. Ubranie staje się tym bardziej ekologiczne im dłużej jest w obiegu. Dlatego to co widzimy w kampaniach reklamowych nie koniecznie promuje trendy ekologiczne z prostej przyczyny- chodzi o zakup nowych ubrań. Nie dajmy się więc  wkręcić  w wir konsumpcji, korzystajmy jak najdłużej z tego, co już zostało wyprodukowane! Warto zatem przyjrzeć się potencjałowi odzieży second – hand.

Przemysł odzieżowy jest jednym z tych, w którym produkuje się ogromną ilość odpadów. Ponadto jest odpowiedzialny za dramatyczne warunki pracy i wyzysk pracowników. W tym dzieci nie wspominając o badaniach na zwierzętach Faktyczna cena, którą płacimy za odzież jest o wiele wyższa niż ta realna. Powinniśmy ją powiększyć o biedę w krajach Trzeciego Świata, wyzysk pracowników, zanieczyszczenie środowiska oraz krzywdę zwierząt. W odpowiedzi na rosnącą świadomość konsumentów coraz prężniej rozwija się rynek odzieży ekologicznej produkowanej nie tylko z poszanowaniem środowiska, ale również zgodnie z zasadami Fair Trade. Na razie jednak moda ekologiczna nie dociera swoim zasięgiem do szerokiego grona odbiorców zwłaszcza w Polsce. Świadomość społeczna dotycząca rynku eko mody i Fair Trade ciągle jest niska, a ceny tego typu ubrań są wyższe niż rzeczy z sieciówek. Pozostaje więc  duża oferta sklepów z używaną odzieżą, których w naszym kraju nie brakuje.

W Polsce większość tzw. „ciucholandów” bazuje na odzieży z tzw. zbiórek to jest rzeczy gromadzonych  w specjalnych kontenerach. Porozstawianych np. w co lepszych dzielnicach Anglii czy Niemiec. Rzeczy „z drugiej ręki” mogą pochodzić również  ze sklepu kiedy np. jakaś linia nie sprzedaje się czy sklep ogłosił upadłość. To normalne, że czasami zmienia się nasz rozmiar czy styl, że są rzeczy, które z czasem się nam nudzą jednak nie wyrzucajmy ich! Jeśli są w dobrym stanie, na pewno znajdzie się ktoś, kto ucieszy się z nowego nabytku w swojej szafie.

Obraz brzydkiego sklepu z używanymi ciuchami na wagę i niemiłą obsługą odchodzi dzisiaj  do przeszłości. W Polsce jest coraz więcej second-handów z prawdziwymi modowymi perełkami z drugiej ręki. Niektóre ubrania są nawet nowe z metką. Inne choć noszone znajdują się w świetnym stanie. Second-hand to coraz częściej unikalne miejsce z charakterem i wyszukanymi ciuchami z odzysku. Znajdziemy w nich rzeczy vintage lub ubrania znanych marek, które w regularnych cenach kosztują krocie. Nie dajmy się zwieść kolorowym reklamom firm odzieżowych. To nieprawda, że co sezon musimy wyrzucać zawartość szafy i na miejsce starych kupować stertę rzeczy z nowej kolekcji. Nieprawdą jest to, że aby pięknie wyglądać musimy w każdym sezonie kupić ubrania w nowej, modnej kolorystyce. Ślepo podążając za modą, na pewno opróżnimy kieszenie, niekoniecznie jednak będziemy wyglądać atrakcyjnie i propagować ekologiczny styl życia.