Historia firmy Czora to przede wszystkim wielka pasja i zaangażowanie właściciela zakładu Pana Patryka Czory. Swoje zainteresowanie metalurgią i metaloznawstwem rozwijał on od najmłodszych lat, pomagając swojemu ojcu w przydomowym warsztacie ślusarskim. Co zaprocentowało stworzeni profesjonalnej firmy usług spawalniczych.

Początek firmy Czora to rok 2007 kiedy to obecny właściciel Patryk Czora po długoletnim pobycie za granicą( gdzie nabył profesjonalne doświadczenie w zakresie spawalnictwa) postanowił wrócić do Polski. W tym samym roku zakłada on działalność gospodarczą w zakresie usług spawalniczych w swojej rodzinnej miejscowości Brynica. Miejsce jednak po tym jak firma intensywnie zaczynała się rozwijać okazało się nie wystarczające do prowadzenia tego typu działalności. Szczególnie po tym jak firma zakupiła pierwszego robota spawalniczego. Kolejnym miejscem była hala niedaleko zakładu renomowanej firmy PROTEC w Chróścicach, której partnerem firma Czora jest do dziś. Z upływem czasu, zwiększały się zamówienia składane w firmie. Co przełożyło się na wzrost zatrudnienia i rozbudowy parku maszynowego. Ekspansja zakładu doprowadziła do rozszerzenia działalności o produkcję elementów ze stali nierdzewnej takich jak min. balustrady, ogrodzenia. W roku 2010 po nawiązaniu ścisłej współpracy z partnerem zagranicznym, otworzono drugi oddział firmy w miejscowości Stare Siołkowice. Po czterech latach od podpisania umowy Czora otwiera trzecią już siedzibę swojej firmy w Opolu związanej z produkcją artykułów ze stali nierdzewnej.

Głównymi odbiorcami produktów i usług firmy Czora są klienci z Rynku Niemieckiego. Jest to 70 % produkcji reszta to odbiorcy z Polski. Klientami są indywidualne osoby oraz firmy głownie z branży technik mocowań. Dzięki profesjonalnemu systemowi zarządzania i jakości wypracowanej przez firmę, nawiązuje ona współpracę z MOSTOSTALEM, który jest jednym z czołowych wykonawców rozbudowy Elektrowni Opole.

Chcąc jeszcze bardziej zintensyfikować swoje działania firma Czora postanawia wszystkie swoje dotychczasowe odziały przenieść w jedno miejsce. W 2013 decyzją zarządu zostaje zakupiona działka w miejscowości Brzezie koło rozbudowywanej Elektrowni Opole na przyszłą siedzibę firmy. Budowa nowoczesnego zakładu ruszyła w 2016 roku w styczniu by w tym samym roku w październiku oddać ją w pełni do użytku. Łączna powierzchnia nowoczesnego zakładu to 1500 m2.

Dodatkowo do nowoczesnej hali został wybudowany biurowiec z pomieszczeniami dla pracowników o łącznej powierzchni 500m2. Obecnie firma zatrudnia 70 osób. Nowe miejsce to stanowiska zrobotyzowane do spawania wielkoseryjnego specjalistycznym automatami firmy Motoman ze źródłami spawalniczymi Selko, które umożliwiają spawanie metali metodą Mig/Mag i TIG. W ramach usług firmy znajduje się 14 zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, które umożliwiają spawanie w trzech osiach elementów o wymiarach do 3000 x 1200 x 1000mm. Zoptymalizowanie procesu produkcji, skutkowało wprowadzeniem systemu zarządzania produkcją w zakładzie, którego celem jest zredukowanie ewentualnych pomyłek do zera. Pełen profesjonalizm zakładu przekłada się na jego ofertę jak np. cięcie z dokładnością do 0,2 mm. Posiada ona również maszyny NC umożliwiające cięcie pakietowe o wymiarach 450 x 350mm. Dzięki zautomatyzowaniu produkcji firma Czora jest w pełni konkurencyjna na rynku spawalniczym. Zastosowany przez nią szeroki wachlarz przyrządów spawalniczych, kontrolerów oraz ergonomia pracy sprawia, że firma Czora terminowo wykonuje swoje zlecenia, a jakość wyrobów jest najwyższej próby.