Problem smogu w naszym kraju jest smutnym faktem. Wpływ na zanieczyszczone powietrze w Polsce ma efekt wielu lat zaniedbań w kontekście ochrony środowiska oraz postęp cywilizacyjny, który jak wiadomo niesie ze sobą emisję spalin oraz szkodliwych substancji do naszego powietrza.

Smog w naszym kraju był przez lata bagatelizowany i nie wiele o nim mówiono. Ostatnimi czas jednak pokazał, że problem jest i będzie się nasilał. Pozostaje nam więc wzorem innych państw skuteczna walka z nim, która będzie redukować wpływ substancji szkodliwych do naszego powietrza.
Żeby podkreślić problem smogu i jego szkodliwego wpływu na nas wystarczy przypomnieć sytuację, która miała miejsce w Londynie w roku 1952. Mowa tutaj o tzw. Wielkim smogu londyńskim.

Smog w Londynie w krótkim czasie doprowadził do śmierci kilku tysięcy osób, zmarłych na skutek niewydolności płuc. Ogromne stężenie dwutlenku siarki w atmosferze było efektem wyemitowanych do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominków mieszkań, fabryk oraz spalin samochodowych. To był sygnał dla miasta do podjęcia stosownych działań.

Ile osób umiera w Polsce na skutek niewydolności płuc i chorób dróg oddechowych spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza? Trudno oszacować, na pewno jesteśmy w niechlubnej czołówce państw UE z najwyższym wskaźnikiem tego typu schorzeń. Warto zatem pokazać jak działają inne kraje by skutecznie walczyć ze smogiem.

Inne kraje już od dłuższego czasu skutecznie walczą, aby poprawić jakość powietrza. Urządzenia funkcjonujące w wielkich aglomeracjach mogą zapewne z powodzeniem być montowane również w naszym kraju. Te najbardziej popularne to przede wszystkim :

Mobilna wieża antysmogowa

Postawienie w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce wieży antysmogowej, może realnie poprawić jakość powietrza. Być może będzie to pierwsze z rozwiązań walki ze smogiem, które zostanie zrealizowane w Polsce. Szacuje się, że postawienie jednej wieży antysmogowej to koszt około 250 tys. zł. Jedna wieża na pewno nie oczyści całego powietrza, ale być może ustawienie kilku lub kilkunastu w całym mieście, znacznie poprawi jakość powietrza.
 
Antysmogowy wieżowiec

Zieleń miejska i drzewa to naturalny ekran anty smogowy. Co szczególnie powinno być brane pod uwagę w planowaniu przestrzeni miejskiej . Jednym z takich pomysłów jest już realizowany w Taipei wieżowiec z pionowymi ogrodami. 23 tys. drzew ma rocznie absorbować 130 ton dwutlenku węgla, co jest równe ilości spalin produkowanej przez 27 samochodów.

Ekrany antysmogowe pokryte mchem

Kolejnym pomysłem na zwalczanie niebezpiecznych pyłów znajdujących się w powietrzu jest The City Tree – panel o wysokości 4 m., szerokości 3 m. i grubości 2,2 metra. Szacuje się, że budowa takiego ekranu antysmogowego wyniesie około 25 tys. euro, natomiast roczne utrzymanie tego rozwiązania to koszt około 2,5 tys. euro rocznie. Jeden z ekranów ma pojawić się już w tym roku Krakowie i wspomóc walkę ze smogiem.

Armatki wodne – Chiny walczą ze smogiem

Znacznie mniej zaawansowany technologicznie, a na pewno mniej kosztowny jest chiński sposób na rozpraszanie gęstego smogu, który osiada nisko, nad ulicami miast.
Po mieście krążą samochody, które zaopatrzone są w armatki wodne. Rozpraszana woda ma pomóc w wyłapywaniu i neutralizowaniu ciężkich zanieczyszczeń powietrza, a zarazem walczyć ze smogiem. Może w Polsce warto od tego zacząć?

Crowdfunding jako nowa metoda walki ze smogiem

Kraków, który notuje największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce. Wychodzi ze społeczną inicjatywą zbierania pieniędzy, za które zakupione zostaną rośliny pyłochwytne takie jak paprocie czy draceny. Idea crowdfundingu byłaby po raz pierwszy wdrożona w Polsce. Zakupione rośliny miałyby zostać posadzone w okolicach szkół, przedszkoli i żłobków.

Warto zatem wzorem innych miast nastawić się na skuteczną walkę ze smogiem. O którym dzisiaj możemy powiedzieć z pełną świadomością, że jest to problem bezpośrednio przekładający się na nasze zdrowie. Dlatego miasta bezwzględnie powinny wdrożyć wszystkie możliwe środki do zwalczania tego zagrożenia. Najlepiej biorąc przykład z innych krajów, które skutecznie walczą ze smogiem od lat.