Pasta Food Company zaczyna budowę fabryki w Opolu. W środę wmurowano kamień węgielny. Inwestycja jest warta 80 mln zł i da pracę 200 osobom.

– Opole jest dobrym miejscem na inwestycję choćby z tego powodu, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, którego nie dotknęła recesja. Marzymy o tym, by produkować tu najlepszej jakości lazanię, którą będziemy sprzedawać nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Centralno-Wschodniej – stwierdził Dirk Goeminne, dyrektor generalny Ter Beke.
Belgijska firma Ter Beke to obok francuskiej spółki Stefano Toselli udziałowiec Pasta Food. Spółka powstała by produkować i sprzedawać schłodzone lazanie w Europie Środkowej. Podczas poszukiwania miejsca pod inwestycję brano pod uwagę również lokalizacje w Czechach i na Słowacji. Już w samej Polsce dobrej lokalizacji poszukiwano w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim. Ostatecznie zdecydowano się na Opole. Fabryka lazanii powstaje na terenie Podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie firma kupiła 8-hektarową działkę.

W środę podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny. – Ta inwestycja nie jest dla nas jedną z wielu, ale jest najważniejsza. Rozpoczęcie budowy to dla nas ważne wydarzenie dlatego, że powstaną nowe miejsca pracy – powiedział wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Docelowo w fabryce pracę ma znaleźć 200 osób. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień 2014 r. Spółka chce zacząć produkcję w czerwcu przyszłego roku. W pierwszym etapie zatrudni 50 pracowników. Inwestycja jest warta 80 mln zł. Ma to być najnowocześniejszy zakład produkujący lazanię w Europie. Do 2020 r. sprzedaż ma wynosić 250 mln zł rocznie.

Pasta Food Company to spółka z kapitałem zakładowym w wysokości 40 mln zł. Spółkę Pasta Food Company założyły dwie firmy: francuska Stefano Toselli oraz belgijska Ter Beke. Stefano Tosseli działa od 1981 r. i sprzedaje swoje produkty w 25 krajach. Ter Beke funkcjonuje od 1948 r. i jest spółką giełdową. Swoje wyroby sprzedaje głównie w krajach Beneluksu, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ma osiem zakładów produkcyjnych. Firmy są liderami na europejskim rynku produkcji lazanii. Zatrudniają w sumie 2,2 tys. pracowników, a roczna wartość sprzedaży wynosi 480 mln euro.